Studerende fra Cphbusiness hjælper med at gøre Greatwater mere ”Great”
Det er altid en gave at få feedback. Især når 50 studerende fra professionsbacheloruddannelsen i e-handel på Cphbusiness, giver det gas med alle mulige forbedringer.
”Vi har fået så meget at arbejde med, at vi har nok materiale til det næste lange stykke tid.” Siger Martin J. Ernst, initiativtageren bag Greatwater.
Bl.a. har de studerende foreslået:
- Ny logo
- En madblogger
- Forbedring af hjemmesiden
- SEO forbedringer
Just Pedersen, Associate Professor ved Cphbusiness siger: ”På Cphbusiness arbejder vi målrettet på at gøre viden til værdi ved løbende at involvere spændende virksomheder som Greatwater, hvor vores studerende skal omsættes deres viden om e-handel til konkrete tiltag. Professionsbacheloruddannelse i e-handel, der er vores nyeste tiltag er ingen undtagelse. Det har været en fornøjelse at arbejde sammen med Martin fra Greatwater, der har stillet sin virksomhed til rådighed for vores dygtige studerende.”
”Det er ikke sidste gang, at jeg få gennemtrawlet vores hjemmeside og value proposition. Det er altid givende at få andre øjne på dette. De studerende er virkelig gode til at spotte nye muligheder, så det er bestemt noget, som kan anbefales”. Afslutter Martin J. Ernst.
Fra gammelt til nyt logo var en del af rådene …
Det gamle logo var baseret på at vise vandmolokylet.

De studerende gennemførte fokusgruppe studier, som viste, at det blev total misforstået. Derfor kom det frem, at et logo som dette var bedre:

Sunshine strategien eller content marketing strategien anvendes
De studerende var enig om at en sunshine strategi var det rigtige for Greatwater. Dvs. der skulle mere indhold på siden.
Derfor blev der indgået aftale med en madblogger.
Her på Greatwater.dk er vi stolte af, at vi kan arbejde sammen med nogle af de mest inspirerende blogger inden for at sætte drikke varer sammen med maden.
Madentusiasten (aka Cecilie M. K. Pedersen) blev vores hovedblogger og inspirationskilde her på sitet.

Inspiration fra Cecilie og mange andre kan ses her.
Cecilie har også skrevet en lille kogebog, hvor Cecilie vender den klassiske tanke om mad og vin lidt på hovedet og foreslår menuer til lige præcis den vin du har lyst til at drikke.
Bogen kan købes her:

Bogen – Èn vin til hele menuen
I denne bog opfordrer madentusiasten, Cecilie M. K. Pedersen, jer til at vende den klassiske tanke om mad og vin lidt på hovedet og gøre vinen til den røde tråd i måltidet. Hun har inddelt de 4 store “vintyper” (mousserende, hvid, rosé og rød) i nogle brede kategorier og giver nogle bud på hvordan en 3 retters menu kan se ud til de forskellige kategorier. Åbn den flaske vin du har lyst til og drik den til hele menuen!
